logo 5

18 липня

В державі повинна бути державна політика

Мало  хто з громадян України чітко усвідомлює процеси які відбуваються останні декілька років, особливо останні два місяці. 

Надихнуло мене написати цей текст, відео з Одеського морського порту, — нарада під головуванням Президента України В. Зеленьского та велика кількість коментарів з цього приводу. 

 Як і в будь якій державі, транспортна галузь є основною стабільного розвитку економіки, та є індикатором корупційного впливу на бізнес.

Окрім транспортної галузі є ще декілька  напрямів, які впливають на кожного з нас: 

- Енергетика та комунальне господарство;

- Соціальний захист;

- Інформаційна політика.

Безперечно цей список можна продовжити, але якщо проаналізувати, то саме ці напрямки є основними для кожного громадянина.

 Давайте спробуємо розібратися.

Всі ці сегменти дуже тісно пов'язані між собою, так як зміна тарифу на енергоносії впливає на вартість тарифів транспорту, ті в свою чергу впливають на соціальні стандарти кінцевого отримувача послуги або товару. Всі ці зміни відбуваються не за загальним розумінням держави та її інтересів, а дуже часто навпаки.

 Дуже часто буваючи у відрядженнях за кордоном, особливо у Польщі, сам перед собою ставиш запитання, чи не заслуговуємо на найкраще, або все це якось по іншому виглядає.

 

Енергетика та комунальне господарство 

Найголовніше – ми не енергоефективні. 

Наші тарифи не відповідають загальній стратегії розвитку держави 

Зміна тарифів проводиться без узгодження з основними підприємствами, які формують ВВП України. 

Ми дуже часто чуємо, що там, десь, краще... На жаль це не зовсім так.

 Ми всі хочемо мати нову сучасну машину, новий сучасний будинок, але не все так просто. Комунальне господарство це теж наш дім, як і наш транспорт, задля того щоб він був новим та якісним, потрібно зробити дуже багато дій. Слід пам'ятати, що окрім м. Київ є ще дуже багато міст де є метро, трамваї, тролейбуси.

 Штучно створені останнім часом проблеми стримують розвиток, але слід зазначити що навіть сьогодні на трамвайних коліях будь якого міста Європи працюють нові трамваї, та ті яким понад 20 років. Тільки чітка програма розвитку комунального транспорту та розрахунки дадуть отримати пасажиру те чого він бажає. 

 

Інформаційна політика 

Виникають питання чим займається Міністерство інформаційної політики та Міністерство Закордонних справ, якщо в жодній державі, які є основою туристичного відпочинку наших громадян, або  партнером України, відсутні українські телеканали, навіть в Грузії та Молдові. 

Чому відсутній незалежний телеканал новин, аналог ВВС в медійному просторі, а ми отримуємо інформацію з каналів, що належать олігархічним групам.

 

Соціальний захист. 

Цей розділ надскладний та має дуже багато сегментів, аби висвітлювати його в одному тексті.

 

Податки та декларування 

Знову наведу приклад.  Сплачуючи будь яку покупку, у Польщі, ти отримуєш  фіскальний чек та решту до останнього гроша. За роботу з порушення закону ти маєш проблеми з законом та великі штрафи.

В Україні ми маємо нескінчений потік готівкового розрахунку, з товарними, видатковими, іншими чеками, та відсутності оподаткування.  

Так звідки візьмуться гроші на пенсії та соціальні виплати.

В дію вступає податкова система, яка замість легалізації доходів та витрат перейшла на документальний порядок роботи та штрафує бізнес за порушення терміну подання звітності та помилок.

 

Страхова медицина 

Навряд чи хто може пояснити чому цей механіцизм так погано працює та не дає бажаного результату.

Причин багато та перша в тому, що фактично це не є механізмом страхової медицини, а є системою збагачення окремих осіб, так як не має системного контролю за формуванням та витрачанням страхових фондів.

Від'їдьте від великого міста на на 50 кілометрів і все стає на свої місця.

Державі повинно бути соромно за такий стан справ, коли лікар в такій лікарні отримує мізерну заробітну плату не має діагностичного обладнання та весь процес лікування спирається на ватку та спирт.

Ще більш соромно повинно бути Державі, коли в ФБ або на телеканалах збирають гроші на лікування важко хворих дітей та дорослих, благаючи про допомогу, замість того щоб забезпечити централізоване лікування 

Доки ми здорові і нас не торкається ця біда все нормально, але…

Пенсійний вік

Повинна працювати система регулювання наповнення пенсійного фонду, а не система забезпечення економії фонду за рахунок скорочення переліку спеціальностей по окремими виплатам.

Яскравий приклад- це як вчинили з пенсійними виплатами залізничникам, які втратили пільгову пенсію. 

У багатьох державах діють системи соціальних робіт, за яких для отримання дотації від держави потрібно виконувати громадські роботи.

Хтось робив аналітику, скільки громадян не працюють рік та більше без поважних причин?

 

Загальна економіка 

Є така штука як економічний індикатор. Яка дійсна вартість курсу валют?

Хто може пояснити, чому неможливо взяти за основу економічну модель Польщі або Франції та з певною доробкою використати в України. 

 

Транспорт 

За останні п'ять років відбулася значна кількість подій в інфраструктурній та транспортних галузях і на папірцях все виглядає чудово, але якщо копнути глибше та розглянути всі питання з боку професійного середовища, то виникає дуже багато питань. Всі ці питання — це фактори які виникли з причин впливу на керівництво галузі в останні роки. Інфраструктурна галузь – умовно збалансована ниточка, зміна будь якого сегменту, якої, впливає на інші ділянки, та несе непередбачувані наслідки.

Коли ці зміни несуть за собою покращення сервісу, то такий процес має назву оптимізації та дає можливість регуляції На превеликий жаль під соусом реформ  Українців фактично годують простроченим товаром в яскравій обгортці.

Я не рекламую устрій Польщі, а хочу щоб громадяни України мали мінімум того що мають мешканці сусідньої держави. 

Авіація 

Я вважаю, що в цьому напрямку Україна має стабільний розвиток, і те як ростуть аеропорти міжнародного напрямку є досягненням. На жаль розвиток авіасполучення, стан аеропортів  та ВПС міст мільйонників бажає кращого.

Окрема тема вартість квитків у місцевому сполученні, коли вартість дорівнює перельоту з Києва до Парижу, то як кажуть це занадто.

 

Річковий транспорт 

Тут потрібно розбиратися. Маючи значну кількість судноплавних річок Україна майже втратила свій потенціал використання для пасажирських перевезень, та без державної підтримки відновити цей напрямок дуже складно.

Трохи краще з розвитком вантажних терміналів та вантажних перевезень річкою завдяки приватним інвесторам які вимушені для забезпечення своїх обсягів перевезень розвивати цей напрямок.

Морський транспорт та порти 

На мою думку Програми розвитку транспортної галузі, в тому числі програми концесій повинні проходити спеціальну регламенту процедуру для забезпечення інтересів держави.

На жаль цього не існує, щось під когось розробляється, потім втручаються регулятори, вносять свої коригування і все знову без розвитку.

Тут складно оцінити що робить центральний апарат АМПУ та філії на місцях, але я чітко впевнений що є потреба в глибокому фаховому аналізі цього напрямку.

Якось всі забули і про заробітну плату керівників та іх професійні обов'язки.

Якщо заступник філії АМПУ отримує заробітну плату понад 120 000 грн, а функціонально має обмежений функціонал. 

Або як розцінювати наприклад систему дії поромного сполучення між Україною та Грузією, коли вартість одного судо-заходу для різних операторів відрізняється в 10 разів для однакового судна.

Або чому ніхто не відповість чому держава не регулює систему тарифоутворення для поромів, та ніхто не відповідає чому за три роки з моменту передачі поромів до АТ «Укрзалізниця» не здійснено жодного рейсу. 

Укртрансбезпека 

Я особисто понад три роки очолював територіальне управління Укратрансінспекції у Запорізькій області і у 2014 році пройшов так звану народну люстрацію. 

У 2012 році, коли починалось створювання цього органу були амбітні цілі та сформовані команди для формування органу з нуля, з базою формування на кшталт німецької та польської інспекцій. 

Амбітні проекти зважування в русі, використання електронних пристроїв контролю водіїв, контроль наземного транспорту та залізниці.

На жаль з приходом нової команди  всі ці амбітні плати стали примарою, а інспекція знову стала апаратом для отримання грошових коштів з бізнесу 

Майже три роки громадські організації борються з керівництвом центрального апарату, три подання на звільнення керівника інспекції, десятки кримінальних справ по хабарникам на рівні центрального апарату та територіальних органів.

Цей перелік можна продовжувати, але реакція держави нульова. Хоча зараз голова ДСБТ відсторонений від посади. Втім така ж ситуація була влітку минулого року і закінчилася попередженням.

 

Автомобільні дороги 

Результат який кожен з нас відчуває на собі, це майже зруйновані автомобільні шляхи, як на загально державних напрямках, так і на дорогах місцевого рівня.

Гроші платників податків просто викидаються на вітер підрядниками автодору 

Для прикладу траса Вінниця — Могилів-Подільський у 2017-2018 роках була відремонтована майже на 50 %, зараз все зруйновано. 

Траса Дніпро- Нова Каховка — відремонтована у 2018 — зруйнована.

Таких прикладів можна привести  майже у кожній області.

Безпека руху автомобільного транспорту 

Якщо взяти статистичні дані, та правильно іх проаналізувати,  то можна побачити скільки смертей несе відсутність контролю за рухом комерційного транспорту, та транспорту який працює поза Законом.

Перевтома водіїв, технічні несправності та переобладнання транспорту тільки в цьому році більше десятка раз блокували основні транспортні магістралі України.

 

Безпека руху залізничного транспорту 

Укртрансбезпека фактично самоусунулася від контролю за забезпеченням безпеки руху поїздів на залізничному транспорті.

Не зважаючи на свідому зміну порядку реєстрації  подій, що штучно створює складності для порівняння, рівень роботи в цьому напрямку фактично нульовий, що є базою для можливого формування подій з більш тяжкими наслідками.

 Безпека руху морського та водного транспорту 

В зв'язку зі створенням окремої інспекції - контроль передано. 

Тому безперечно, для наведення порядку потрібно провести зміну керівного складу центрального апарату та територіальних органів, в повному складі. 

Потрібно не допустити помилок минулого, та призначити фахових людей з транспортного напрямку, які мають розуміння своєї роботи.

На даний час я знаю особисто тільки три прізвища, які можуть стати керівництвом органу та забезпечити його сталий розвиток без хабарів та створення штучних  проблем для бізнесу 

 

Укравтодор 

Знову повертаючись до Європейського досвіду, зокрема Польща та Угорщина.

Про автобани можна довго мріяти, але для того щоб побудувати автобан потрібно мати чітку програму розвитку транспортних магістралей, а не те що є в Україні. 

Станом на початок липня я особисто не знаю жодної дільниці, окрім окремого фрагмента ділянки бетонної дороги  Новомосковськ (Дніпро) — Харків яка хоч приблизно відповідала стандарту ЄС та дозволяла рух зі швидкістю понад  110 км. на годину. На всіх ділянках будується напівфабрикат, для руху 90 км/год. Немає чіткої програми завершення напрямків, наприклад траса Київ — Харків будується понад 10 років, Одеса — Київ з 2003 року. 

При цьому майже не виконуються дворівневі транспортні розв'язки, огородження та інші заходи безпеки. На 90 % завершених ділянках практично відсутня дорожня розмітка та знаки безпеки. Тому про автобани ми можемо тільки мріяти. 

Стосовно місцевих доріг, про мрію говорити можна тільки через сльози мешканців територій, якщо дивитися, як це зроблено за кордоном і у нас.

Причина дуже проста, знову видаємо бажане за дійсність. 

Коли кажуть, що немає :

Латковий ремонту — говорять неправду Латковий ремонт є, навіть у Германії. 

Відсутні вимоги по забезпеченню проїзду — знову неправда. 

Окрема тематика штучні споруди на автомагістралях та місцевих дорогах 

Коли зараз продовжуюся виконуватися роботи по реконструкції шляхопроводів по проектах під титулом Поточний  СЕРЕДНІЙ РЕМОНТ, та при цьому йде заміна балок та опорних конструкцій, то вибачте, ні відповідальності за конструкцію, ні державної експертизи прийнятих рішень та вартості.

При цьому керівник автодору, який має Європейській досвід роботи  каже що це проблема тимчасова.

Залізниця 

На протязі останніх трьох років про роботу залізниці написано дуже багато та нема сенсу повторюватися, бо як каже один дуже поважний керівник  “Питання не на часі”.

 

Однак я хочу звернути увагу на декілька моментів:

- у серпні 2019 року буде рівно рік як працює наглядова рада підприємства, та за практикою наших колег повинен бути розгорнутий звіт голови наглядової ради, в якому Він не повинен забути прозвітувати про причини падіння обсягу перевезень у 2018 -2019 року.

- наглядова рада складається з фахівців, які мають діючи конфлікти інтересів, та більшість з яких не відповідають вимогам Законодавства. 

- в колективі АТ «Українська» залізниця працює зараз біля 260 000 чоловік, відповідно до розрахунків соціологів це майже 2 000 000 виборців,  на проблеми яких, на протязі останніх років, не зважають.

- не зважаючи на публічну звітність підприємство знаходиться в над тяжкому фінансовому та виробничому стані, без підтримки держави існує можливість подальшого, більш стрімкого погіршення стану роботи.

 

Тому я вважаю, що для наведення ладу недостатньо просто звільнити з посади  одного керівника та призначити іншого, який в системі координат знову стане поганим. 

Потрібно провести на рівні команди Президента, та Прем'єр-міністра  нового Уряду ретельний розбір роботи кожного сегмента вказаного вище з залученням фахівців, експертів, науки для створення програми сталого розвитку Держави з врахуванням взаємодії сегментів.

Такий підхід дасть можливість формування програм на рівні загально- державних інтересів, а не інтересів окремих політиків та фінансових груп.

Тільки така система дасть швидкий результат, та не заведе в чергові проблемі. 

Про блог

Особистий блог Олександра Завгороднього, де ви можете прочитати про його міжнародну та професійну діяльність, освіту, дізнатися його думку, щодо  вирішення тих чи інших проблем. 

Пошук

Підписатися

Підпишіться на новини.

Контакти

  • Email: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.