logo 5

06 серпня

Вітаю колег з професійним святом - Днем залізничника

День Залізничника

Саме сьогодні дуже багато наших колег залізничників відмічають своє професійне свято — День Залізничника.

Офіційне святкування проводять залізничники Болгарії, Білорусії, Казахстану, Кергизії, Російської Федерації, та багатьох інших.

Мало хто знає, чому саме 6 серпня (або в першу неділю серпня) встановлено дату професійного свята.

Якщо трохи повернутися до історії, то можна знайти наказ Міністра шляхів сполучення Російської імперії князя Михайла Хілкова №68  від 28.06.1896 року, яким визначено дату безпосередньо пов'язану з Днем народження імператора Росії Миколи І 25 червня (6 липня).

Цей день регулярно відмічався з великою помпою до 25 червня 1917 року

Після революції 1917 року були відмінені усі без виключення царські свята, і традиція святкування Дня Залізничника була відновлена лише у 1936 році  відповідно до постанови від 28 липня 1936 року за підписом Михайла Калініна. При чому дата святкування визначено  30 липня.

Цей день вибраний саме тому, що 30 липня 1935 року Сталін прийняв делегацію залізничників, і це свято стали відзначати як Всесоюзний Сталінський день залізничників.

29 липня 1936 року через засоби масової інформації було оголошено про рішення уряду СРСР про святкування Дня залізничного транспорту Радянського союзу.

09 липня 1940 року було прийнято рішення про святкування у найближчій вихідний день (неділю) - 4 серпня.

У 1980 році було змінено назву свята на День Залізничника.

Після утворення у 1991 році незалежних держав, які вийшли зі складу СРСР більшість залізничних адміністрацій встановили свої дати святкування.

Азербайджан - 13 жовтня.

Білорусь - з 15.07.1995 року День Залізничника (білор. Дзень чыгуначніка) в першу неділю серпня.

Казахстан - з 13.12.2001 року День працівників транспорту та зв'язку (каз. Көлік және байланыс қызметкерлері күні).

Киргизста́н - з 3 серпня 1994 року - перша неділя серпня. Ця дата також пов'язана з відкриттям 8 серпня 1924 року залізничного руху на ділянці Лугова - Пішпек (Бішкек) де пройшов  перший потяг в Киргизії

Узбекистан  - з 2017 року - перша неділя серпня - День працівників залізничного транспорту Республіки Узбекистан.

Латвія - відмічається щорічно 5 серпня День залізничників  (лат. Dzelzceļnieku diena). В цей день у 1919 році після проголошення Латвійської республіки було створено Головне управління залізних доріг.

Літва  - День Залізничника (літ. Geležinkelininko dieną) прийнято відмічати 28 серпня. Дата пов'язана з закінченням у 1860 році будівельних робіт на ділянці Дінабург (Даугавпілс) - Вільнюс Петербургсько - Варшавської залізниці. Перший потяг у Вільнюс прибув 4 (16) вересня 1860 року.

В Литві також відмічають День незалежності Литовських залізниць - 6 липня 1919 року день прибуття першого Литовського потяга.

Естонія - щорічно відмічається 21 серпня День історії залізниці (ест. Raudtee ajaloo päev), в пам'ять  про прибуття першого потягу з Таллінна в Тарту 21 серпня 1876 року.

Болгарія - День залізничника (болг. Ден на железничаря) відмічається щорічно у першу неділю. Дата пов'язана з датою утворення Болгарської залізниці у 1988 році. 

Угорщина - День залізниці (уг. Vasutas nap) з 1961 року відзначається щорічно у другу неділю липня.

Польща - Свято залізничника (пол. Święto Kolejarza) відмічається щорічно 25 листопада в день пам'яті християнської великомучениці  Катерини Олександрійської - покровительці польських залізничників. Також з 1984 року зі  святом пов'язане Всепольске паломництво залізничників на Ясну Гору.
Словакія - День залізничників (сл. Deň železničiarov) відмічається щорічно 27 вересня. В цей день у 1840 році було відкрито першу кінну залізницю загального користування  з Братиславі.

Чехія - Залізничний день  (чеш. Den železnice) святкується в четверту суботу вересня в пам'ять 27 вересня 1825 року - дня відправлення першого паровозу Джоржа Стефенсона в Британії.

Боснія та Герцеговина - День залізничника (босн. Dan željezničara) відмічається щорічно 15 квітня в пам'ять загального страйку у квітні 1920 року.

Сербія  - День залізничника (серб. Дан жељезничара) відмічається з 2001 року щорічно 12 травня в день Святого Василя Острожського. 12 травня 1992 року - дата ініціативи створення залізних доріг Сербії. 

Словенія - з 1996 року встановлено, що День Залізничників (словен. Dan železničarjev) відмічається щорічно 2 червня в пам'ять прибуття першого пасажирського  потягу на ст. Целе  у 1864 році з Граца.

Хорватія - починаючи з 1990 року, кожного 5 жовтня відмічається День Хорватських залізниць (хорв. Dan Hrvatskih željeznica).

Окрім цього 15 квітня відмічається Міжнародний день залізничників (хорв. Međunarodni dan željezničara) в пам'ять загального страйку югославських залізничників у 1920 році.

Цей день відмічався у Югославії (до її розпаду) (сербохорв. Дан жељезничара), та є однією з найбільш сумних дат в житті залізничників . Загальний страйк було подавлено в крові. Поліція застосувала зброю, 14 залізничників загинули, понад  70 отримали тяжкі поранення.


Як ми бачимо більшість адміністрацій має свою дату святкування, пов'язану з історією  розвитку залізничного транспорту саме в своїй незалежній історії розвитку .

В Україні День Залізничника з 1993 року  по 2000  рік також відмічався у першу неділю серпня.

Відповідно до Указу президента України Л.Д.Кучми від 11 грудня 2002 року встановлено дату Дня Залізничника 4 листопада . Саме цього дня 1861 року до Львова прибув перший потяг з Відня через Краків та Пшемисль.

За майже 15 років, які минули з того часу пройшло безліч подій в житті України та безпосередньо залізниць України.

Увесь цей час дуже багато суперечок стосовно перенесення святкування на цю дату, так як кожна з залізниць має свою історію розвитку та створення.

Придніпровська залізниця - 15 листопада 1873 року за старим стилем у житті Дніпропетровська (тоді Катеринослава) відбулася важлива подія: для вантажного та пасажирського руху було відкрито залізничну ділянку Лозова-Олександрівськ (зараз Запоріжжя) з відгалуженням до Катеринослава. Ця стальна гілка протяжністю 208 верст і стала першою ділянкою майбутньої Єкатерининської залізниці.

Південна залізниця - початок  травня 1869 року харків’яни зустрічали перший поїзд

Південно - Західна залізниця - червень 1870 року.

Одеська залізниця - Одеська залізниця одна з найстаріших залізниць України. Будівництво її почалося 4 травня 1863 року. Регулярний рух поїздів розпочався 4 грудня 1865 року на ділянках Одеса – Балта, Роздільна – Кучурган.

Донецька залізниця — офіційна дата створення 5 січня 1870 року.

Безперечно 4 листопада 1961 року це дата початку роботи залізничного транспорту України.

У  2015 році відбулася ще одна важлива подія в житті залізничників - 1  грудня 2015 року - дата офіційного початку роботи  ПАТ “Українська залізниця ”,  реєстрація якого відбулася 21 жовтня 2015 року

Зі святом Вас залізничники!

Про блог

Особистий блог Олександра Завгороднього, де ви можете прочитати про його міжнародну та професійну діяльність, освіту, дізнатися його думку, щодо  вирішення тих чи інших проблем. 

Пошук

Підписатися

Підпишіться на новини.

Контакти

  • Email: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.